5 serialowych szefów, którzy dają nam cenne lekcje z przywództwa

Książki, podcasty, ciekawe blogi… Miejsc, z których HR-owcy, ale i managerowie mogą czerpać inspiracje można by wymieniać w nieskończoność. Nie ma jednak co ukrywać – w weekendowy wieczór część z nas lubi usiąść przed Netflixem i obejrzeć coś fajnego. Co powiecie na polecenie 5 seriali, w których postać szefa naprawdę inspiruje? 

Wpis o filmowych szefach (do przeczytania tutaj), choć ma już dwa lata, dalej cieszy się Waszą sympatią. Pisała go Autorka, która w zakresie wiedzy o filmach jest moim autorytetem. Co więcej, Natalia Mituniewicz, bo o niej mowa to moja była koleżanka z pracy, z którą mam ogromne szczęście utrzymywać relację do dziś. Ale to przecież wpis nie o znajomościach z pracy, a inspiracjach filmowych. Dlatego, po filmowych szefach, czas na liderów z seriali!
To co? Szykujcie popcorn i oddaję głos Natalii!

5 serialowych szefów, którzy dają nam cenne lekcje z przywództwa 

U niektórych szefach z seriali chcielibyśmy się z miejsca zatrudnić gdyby tylko istnieli naprawdę. W serialach widzieliśmy niejedno biuro i niejedną firmę. Rządzili tam przeważnie nudni lub wyjątkowo wredni ludzie. Ale jest kilka takich postaci, które bardzo chętnie byśmy ożywili poza stronami scenariusza. Chcielibyśmy dla nich pracować, chcielibyśmy sami być takimi szefami albo mieć chociaż kilka ich cech. Oto przykłady pięciu serialowych szefów, którzy dużo wnieśli w nasze postrzeganie dobrego lidera: 

Jacqueline Carlyle z „The bold type” / „Dziewczyny nad wyraz” Netflix 

pastedGraphic.png
źródło obrazka: www.screenrant.com

Jacqueline Carlyle jest świeżym powiewem w świecie serialowych szefów: to idealna kobieta szef w bardzo sfeminizowanym zespole.  

Kim jest: Jacqueline zarządza redakcją kobiecego pisma skierowanego głównie do millenialsów, choć sama już dużo starsza. Nie przeszkadza jej to podejmować odważnych decyzji, obierania nowych kierunków czy podejmowania kontrowersyjnych tematów. Wierzcie mi – każdy z nas chciałby trafić w swojej karierze na taką liderkę!

Czego możemy się od niej nauczyć: Jacqueline uwielbia swoją pracę i to widać: jest zaangażowana, pozytywnie nastawiona, oddana sprawie. Siedząc w swoim przeszklonym biurze w centrum buzującej redakcji, jest wiecznie wystawiona na bycie obserwowaną co znosi z wyjątkową klasą i pewnością siebie. Wartości, które głosi pismo i sama Jacqueline, potwierdza własnym przykładem, co nie raz zdarzyło jej się udowodnić przed zespołem. To miła odmiana, gdy nie musimy w końcu wzorować się na kobietach imitujących mężczyzn, a możemy zainspirować liderką, która jest zdeterminowana, ale nie bezwzględna, uprzejma, ale nie uległa i która przede wszystkim zawsze staje za swoim teamem. Wszystko to sprawia, że zespół jej ufa i jest gotowy dla niej nawet wywrócić totalnie cały numer magazynu tuż przed jego pójściem do druku. Bo tak trzeba. 

Inspirujące jest także patrzeć na środowisko, w którym kobiety się wspierają. W redakcji “Scarlet” błędy są otwarcie przyznawane, ale i wybaczane, a trudne sytuacje wyzwalają solidarność i wzajemnie wsparcie. Przy czym w zespole są także mężczyźni i oni również odczuwają efekty pozytywnej siły kobiet. 

Ciekawostka: Postać Jacqueline jest podobno inspirowana redaktorką naczelną Cosmopolitan – Joanną Coles. 

Michael Scott z “The Office” 

pastedGraphic_1.png
źródło obrazka: www.vulture.com

Pracowników firmy papierniczej Dunder Mifflin w Scranton w Pensylwanii można nazwać prawdziwymi szczęściarzami – mieli naprawdę idealnego szefa 😉 

Kim jest: Michael Scott, czyli kierownik tego słynnego oddziału, powtarzał, że dla swoich pracowników chce być najpierw przyjacielem, a dopiero później szefem. Nigdy nie stał nad nimi z batem, dawał dużą swobodę w pracy (co zresztą było często przez nich wykorzystywana), ale nie przeszkadzało im to w osiąganiu najlepszych wyników ze wszystkich filii Dunder Mufflin. 

Czego możemy się od niego nauczyć: Michael traktował biuro jak dom, a pracowników jak rodzinę. Dosłownie jak rodzinę 🙂 Pamiętał o urodzinach każdego członka zespołu, dawał im prezenty oraz pozwalał na organizowanie przyjęć urodzinowych i innych uroczystości w biurze. Michael był szefem, który nie umiał stawiać granic, ale to chyba była jego jedyna wada (no może poza kiepskim poczuciem humoru ;)). Oddanie do zespołu, jego lojalność i stanie murem za pracownikami, jest czymś naprawdę niezwykłym i niespotykanym. 

Ciekawostka: Żarty i powiedzenia Michaela Scotta przeszły już do historii popkultury, zwłaszcza te żenujące. Wierzył, że śmiech jest najlepszym lekarstwem na wszelkie smutki i chyba miał rację.  

Leslie Knope z „Parks and Recreation” 

pastedGraphic_2.png
Źródło obrazka: www.theguardian.com

Leslie Knope, polityczka z Pawnee w stanie Indiana, grana przez Amy Poehler może być wzorem dla każdego dosłownie w każdej dziedzinie. Choć znana jest także z wyjątkowej naiwności, uporu i często zbytniego entuzjazmu, to przede wszystkim jest świetnym przywódcą.

Kim jest: Silna, ambitna kobieta pracująca w urzędzie miasta, którego mieszkańcy nie zawsze w nią wierzą, trzyma się swoich przekonań i nie pozwala, by cokolwiek stanęło na drodze jej pracy. A swoją pracę traktuje bardzo poważnie i jest totalnie oddana pomocy wyborcom. Wie, jak motywować tłum, wspiera i umacnia swoich przyjaciół i bliskich, i nigdy nie rezygnuje ze swoich marzeń i celów.

Czego możemy się od niej nauczyć: Jej słoneczne usposobienie i silna etyka pracy są niezwykłą inspiracją. Leslie ma niezwykle ważną cechę: nigdy się nie poddaje i nigdy nie przestaje wierzyć, bez względu na przeszkody i przeciwności. Nigdy też nie traci wiary w ludzi: swoich przyjaciół i współpracowników. Postać Leslie udowadnia, że pozytywne podejście i otwartość na ludzi są większą bronią niż agresja i przymus. 

Dr. Gregory House z “Dr. House”

pastedGraphic_3.png
Żródło obrazka: www.geekcat.pl

Powiedzmy sobie szczerze – wcale nie tak często zdarza się mieć szefa, od którego naprawdę można się czegoś nauczyć, który jest wizjonerem i ma tę iskrę geniuszu. Dr House to miał. 

Kim jest: doktor medycyny i głową zespołu diagnostycznego w Princeton-Plainsboro Teaching Hospital. Arogancki, gardzący zasadami geniusz. 

Czego możemy się od niego nauczyć: kwestionuj status quo i ludzi, którzy mówią: „Zawsze tak robiliśmy”. Często lepiej jest poprosić o przebaczenie niż o pozwolenie – to było dewizą House’a i jednocześnie zmorą jego przełożonych. House nie jest łatwym człowiekiem, ale uczył swoich podwładnych, by w pracy koncentrować się na szerszej perspektywie (big picture) i priorytetach. Był wspaniałym lekarzem i tak, miał też mnóstwo wad, ale dzięki nieszablonowemu myśleniu i podejściu do rozwiązywania problemów za wszelką cenę, jego zespół uratował niejedno życie.

Ciekawostka: Jedną z lekarek, na której inspirowano postać House, jest podobno Lisa Sanders, która przez lata pisała kolumnę „Diagnozy” w New York Times Magazine. 

Walter Skinner z “Z Archiwum X”

pastedGraphic_4.png
Żródło obrazka: www.famousfix.com

Każdy szef jest testowany pod kątem swojej zdolności radzenia sobie z upartymi pracownikami, a Walter Skinner wielokrotnie udowadnił, że potrafi sprostać temu wyzwaniu.

Kim jest: Zastępca Dyrektora Departamentu w FBI i bezpośredni przełożony agentów Mulder i Scully. Skinner stąpa po cienkim lodzie jednocześnie pilnując Foxa Muldera przed zbytnim podążaniem za swoją ciekawością i nieodbieraniem mu satysfakcji z pracy, a wszystko to  przy ukrywaniu jego sporadycznych wpadek przed przełożonymi z szefostwa FBI. 

Czego możemy się od niego nauczyć: Chociaż Skinner był wielkim zwolennikiem uczciwości i przestrzegania zasad, nie bał się rzucać wyzwania swoim przełożonym, kiedy czuł, że stoi po właściwej stronie. Zawsze dokładał wszelkich starań dla dobra swoich najlepszych pracowników. To typ przełożonego skały: będącego w cieniu, ale pilnującego z oddali i zawsze w gotowości, by udzielić potrzebnej pomocy i wsparcia. 

Szczerze? Uwielbiałam “Z Archiwum X”, a Skinner był moją ulubioną postacią obok Muldera.  Czekałam kiedy pojawi się na ekranie, bo zawsze wnosiło to spokój i dawało poczucie bezpieczeństwo, że na koniec wszystko będzie dobrze. 


filmy dla hr

Natalia Mituniewicz – autorka bloga skrawki kina (www.skrawkikina.com) Ekspertka od komunikacji i copywriter. Od ponad 10 lat wspiera firmy i start-upy działające w obszarze nowych technologii w działaniach PR. Jej teksty ukazywały się m.in. w Vogue Polska oraz na portalu HomoDigital. Jej największą pasją jest kino, o którym od dekady pisze na swoim autorskim blogu filmowym. Tęskni za salą kinową i podróżowaniem po festiwalach filmowych.


źródło grafiki tytułowej: Unsplash.com

Może spodoba Ci się również:

A może to Cię zaciekawi?

Sezon letni = wakacje od Employer Brandingu?

Idą wakacje. Czas nieustających urlopów, autoresponderów mailowych, letniej przerwy na uczelni. Każdy Ebowiec wie,...

Alumni w organizacji – kim są i dlaczego warto...

Coraz świadomiej dbamy o kandydatów. Mierzymy ich doświadczenia, szkolimy się z candidatey experience. O...

Pierwszy dzień w pracy zdalnej – o czym warto...

Pierwszy dzień (pierwsze dni) w pracy wiążą się z dużymi emocjami zarówno dla kandydatów,...

Jak zakomunikować odejście/ zwolnienie w organizacji?

Odejścia w organizacji są tematem delikatnym, często otoczonym atmosferą tajemnicy. No bo przecież to...

Employer Branding w IT. Czyli jak wybrać wartościowe wydarzenie...

Które wydarzenie dla branży IT jest wartościowe, które targi będą mieć powodzenie wśród najlepszych...

Personal Branding HR-owca – 5 błędów

Świadome budowanie marki osobistej jest w branży HR coraz popularniejsze. Specjaliści wiedzą, że silny...

Sprawdź wszystkie kategorie!

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj