Formularz aplikacyjny – jak go stworzyć + przykłady

Formularz aplikacyjny – tworząc ogłoszenia liczymy, że jak najwięcej kandydatów uzupełni go pozostawiając nam informacje o sobie oraz dane kontaktowe. No właśnie – czy możemy sprawić, aby więcej wizyt na naszej zakładce kariera czy w ogłoszeniach kończyło się wysłaniem formularza? Nie tylko możemy, a nawet powinniśmy – przemyślany formularz pozwala przekuć w sukces wiele działań wizerunkowych. O tym, jak wyciągnąć z formularza aplikacyjnego maksimum jest dzisiejszy wpis. 

Formularz aplikacyjny – dlaczego jest ważny?

Kampania employer brandingowa na Facebooku (czy dowolnym innym medium), targi pracy, konferencje, video rekrutacyjne… Większość działań mających budować markę pracodawcy prędzej czy później ma na celu przyciągnięcie najlepszych kandydatów do naszych organizacji. Czym to się kończy? Każdy (przynajmniej w teorii) z nich wypełnić musi formularz aplikacyjny. Chyba najgorszym scenariuszem byłaby sytuacja, kiedy kandydat, zachęcony naszymi działaniami, rezygnuje w trakcie uzupełniania formularza lub… ze względów technicznych wcale nie jest w stanie go wypełnić! Dla mnie to, jak istotny jest formularz aplikacyjny w stosunku do działań z zakresu EB/ marketingu rekrutacyjnego dobrze przedstawia poniższy rysunek:

Miejsce formularza aplikacyjnego

Wiemy już, że formularz jest kluczowy i od niego bardzo często zależy czy nasze działania przyniosą realne efekty. Co możemy zrobić, aby zmaksymalizować nasze szanse? Zadbać o widoczność formularza aplikacyjnego na stronie. 

Przycisk „aplikuj” powinien mocno wyróżniać się w ogłoszeniu i wcale nie jest powiedziane, że może być w nim zawarty tylko jeden raz. Świetnym przykładem na zwiększenie konwersji jeśli chodzi o aplikacje są ogłoszenia Play – button z CTA (call to action): „aplikuj teraz” pojawia się na początku ogłoszenia, po nazwie stanowiska. Są przecież osoby, które znają firmę i opis roli – po prostu chcą aplikować.  Komunikat ponowiony jest na końcu, kiedy potencjalny kandydat zapozna się z całym ogłoszeniem.

formularz aplikacyjny

Podobne rozwiązanie znajduje się na stronie z ofertami pracy Asseco. Kiedy kilka lat temu miałam przyjemność pracować nad tą stroną chciałam, aby możliwość aplikowania była już na początku ogłoszenia po zapoznaniu się z kluczowymi informacjami (pasek na samej górze)

Z czego składa się formularz aplikacyjny?

Na to pytanie świetnie odpowiedziała na swoim blogu Maja Gojtowska. Dla mnie istotne, aby w formularzu znalazły się takie dane jak:

  • Imię i nazwisko
  • Telefon kontaktowy
  • Zgoda RODO
  • i… cv (lub link do jego cyfrowej wersji np. Do Linkedin)

Inspiracje, czyli kilka słów o przemyślanych formularzach aplikacyjnych

Czy można prościej? Można! Już dobrych kilka lat temu PGS Software wprowadziło aplikowanie poprzez dołączanie pliku z CV. Jak sami piszą proces zajmuje 6 sekund. Super, prawda?

formularz aplikacyjny

Inny fajny przykład od SII, gdzie formularz jest elementem ogłoszenia – potencjalny kandydat od razu wie co go czeka i ile czasu będzie musiał poświęcić na aplikowanie.

formularz aplikacyjny

Możliwość szybkiego zaaplikowania bez względu na to, w jakim miejscu ogłoszenia jesteśmy? 7N ma na to odpowiedź – button do formularza „płynie” razem z naszym scrollowaniem ogłoszenia.

Formularz aplikacyjny – przetestuj czy sam/a dasz radę zaaplikować

Dobre umiejscowienie na stronie, atrakcyjny wygląd, przemyślane pytania – to wszystko traci znaczenie, kiedy… coś uniemożliwa kandydatom zaaplikowanie. Wystarczy, że strona nie jest responsywna i przycisk „aplikuj” nie jest widoczny np. na urządzeniach mobilnych i pomimo chęci dane kandydata do nas nie trafią. 

Co możemy zrobić, aby mieć pewność, że formularze aplikacyjne uzupełnione zostaną do końca? Nie tylko możemy, ale musimy przetestować nasz formularz. Na komputerze służbowym i telefonie, ale i na urządzeniach innych, niż te używane w firmie, marek. Nie zapominajcie też o tabletach! (na głównej stronie mojego bloga przez chwilę na tabletach ucinało pół słowa, więc jak widzicie trzeba być czujnym cały czas 😉 ). 

Podsumowanie

W czasie, kiedy wiosenne eventy są odwołane i większość z nas jest na #homeoffice (o innych inspiracjach na EB na homeoffice pisałam na swoim instagramie tutaj), być może najdziecie chwilę, aby zrobić przegląd online’owych kanałów employer brandingowych, do których formularz aplikacyjny zdecydowanie należy.

Może spodoba Ci się również:

A może to Cię zaciekawi?

Pierwszy dzień w pracy zdalnej – o czym warto...

Pierwszy dzień (pierwsze dni) w pracy wiążą się z dużymi emocjami zarówno dla kandydatów,...

Grupy na Facebooku dla HR i Employer Brandingu

"Gdzie szukać informacji na temat Employer Brandingu"? "Skąd wiesz o nowościach z branży?" Czy...

Alumni w organizacji – kim są i dlaczego warto...

Coraz świadomiej dbamy o kandydatów. Mierzymy ich doświadczenia, szkolimy się z candidatey experience. O...

Video i Employer Branding? Czyli o działaniach wspierających markę...

Czy wiecie ile ludzi na świecie ma telewizor? 6 miliardów. A ile osób konsumuje...

Czy to koniec popularności pracy zdalnej?

"Praca zdalna” - to hasło odmieniane jest przez wszystkie przypadki od 4 lat. Na...

Gadżety na targi pracy – must have czy zbędny...

Targi pracy bez gadżetów wydają się niepełne niczym pierogi bez cebulki, albo ciasto drożdżowe...

Sprawdź wszystkie kategorie!

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj