Jak negocjować podwyżkę z pracodawcą? Garść rad (szczególnie) dla branży IT

Jak negocjować podwyżkę z pracodawcą?

W idealnym świecie podwyżek się nie negocjuje – to manager w odpowiednim momencie przychodzi do nas z wiadomością, że od kolejnego miesiąca kwota na naszym koncie się zwiększy. Jeśli jednak czytasz ten tekst, oznacza to, że najprawdopodobniej w takim świecie nie żyjesz i sprawy musisz wziąć w swoje ręce:).
Pamiętaj jednak, że jeśli podwyżki nie dostałeś/aś, nie powinieneś/ powinnaś od razu przekreślać swojej opinii o przełożonym. Mocno rozproszony zespół, ciężki okres w projekcie, czy nawet trudniejsze prywatne chwile managera… To wszystko może mieć wpływ na to, że nie zauważy on przesłanek do zmiany wynagrodzenia i trzeba będzie pomóc mu zauważyć potrzebę tych zmian :).

Powodów, by otrzymać podwyżkę jest wiele, jednakże w tym tekście chciałabym się skupić na sytuacji, która w IT wydaje się szczególnie częsta. Tak, chodzi o otrzymanie oferty pracy z konkurencyjnej firmy. Firmy, w której oferowane wynagrodzenie znacznie przewyższa sumę, jaką otrzymujemy obecnie. To wtedy najczęściej pracownicy udają się do przełożonych po podwyżkę. Choć może wydawać się to dziwne, moja rada w takiej sytuacji to… zastanowić się, czy w ogóle jest sens o zwiększenie pensji walczyć. Jeśli w obecnej pracy się męczysz, od dawna rozglądałeś/aś się za czymś ciekawym – nie trać czasu i zmień pracodawcę (tutaj przeczytasz jak odejść z klasą). Podniesienie pensji zwiększyłoby Twoją chęć do pracy tylko na chwilę – pozostałe problemy zaś pozostałyby.
Jeśli jednak zależy Ci na firmie, masz świetny zespół, rozwijasz się w technologii, która odpowiada Ci najbardziej, a słabe wynagrodzenie jest jedynym minusem – zacznij szykować się na rozmowę 🙂

Jak to zrobić? Cóż… nigdy nie ma idealnego momentu na takie spotkanie, tym bardziej w branży IT, gdzie często efekty naszej pracy mówią za nas i my już wiele dodawać nie musimy. Dobre przygotowanie do rozmowy sprawi jednak, że samo spotkanie okaże się mniej stresujące niż mogłoby się wydawać. Jak zatem negocjować podwyżkę z pracodawcą?

Przygotuj się

– wizyta u szefa ze stwierdzeniem, że potrzebujesz pieniędzy, bo np. od 3 lat nie dostałeś/aś podwyżki, najprawdopodobniej nie przyniesie żadnego efektu. Firmy muszą na siebie zarabiać. Inwestują, jeśli inwestycja przynosi zwrot. Tyczy się to również wynagrodzenia, dlatego zanim wbijesz przełożonemu spotkanie w kalendarz zastanów się czy:

  •  domknąłeś/aś (miałeś/aś udział w domknięciu) jakiegoś ważnego projektu? Jeśli tak, określ swoją rolę oraz to, jaki wpływ miała ta rola na wynik
  •  podczas problemu występującego w projekcie szczególnie przyczyniłeś/aś się do jego rozwiązania?
  •  ciągle się dokształcasz, a potem wykorzystujesz swoją wiedzę w pracy?
  •  pomagasz we wdrożeniu nowych osób, jesteś mentorem dla obecnych pracowników?
  •  jeśli w firmie działa ocena okresowa, wykonywałeś/aś cele na wyższym niż oczekiwany poziomie?

W trakcie rozmowy bądź opanowany/na,

staraj się mówić bez okazywania emocji, nie szantażuj szefa odejściem. Podniesienie głosu wbrew pozorom postawi Cię na podrzędnej pozycji – osoby nieprofesjonalnej (a co ca tym idzie na podwyżkę nie zasługującej).

Bądź realistą

zrób mały research. Przychodząc z nierealnie wysokimi oczekiwaniami staniesz się niewiarygodny dla przełożonego.

 Znajdź dobry moment

szef ma grypę? Właśnie wrócił z potwornego spotkania z klientem? Zawróć! Oczywiście pamiętaj, aby nie wpaść w pułapkę wyszukiwania sobie wymówek, dlaczego nie jest to dobry dzień/ moment/ godzina na rozmowę.

Nie bój się negocjować.

Podwyżki nie zdarzają się często. Jeśli zaproponowana przez przełożonego kwota jest, Twoim zdaniem, za niska – spróbuj zawalczyć o wyższą. To jest Twój czas – wiesz już, dlaczego zasługujesz na zwiększenie pensji, znalazłeś/aś odpowiedni moment, więc wykorzystaj go maksymalnie.

Mówi się, że gentlemani nie rozmawiają o pieniądzach. Nie da się jednak ukryć, że są one jednym z najważniejszych powodów, dla których chodzimy do pracy. Pensja adekwatna do posiadanej wiedzy i oczekiwań pozwoli czerpać z pracy jeszcze większą satysfakcję, dlatego jeśli wiesz, że Twoje umiejętności są warte więcej niż obecnie zarabiasz – przygotuj się porządnie i umów na rozmowę z szefem.

Powodzenia!

 

Mój artykuł pochodzi z Tutoriala Kariery IT. Aktualne wydanie znajdziecie tutaj.

 

jak negocjować podwyżkę z pracodawcą
źródło: FB trade union memes

Może spodoba Ci się również:

A może to Cię zaciekawi?

5 błędów Employer Brandingu w IT (i nie tylko)

Czy Employer Branding w IT różni się od budowania marki pracodawcy w innych branżach?...

Baza kandydatów w Employer Brandingu

Stopa bezrobocia osiągająca jedne z najniższych wyników w historii, portale z ofertami pracy pękają...

Instagram i Employer Branding – połączenie idealne?

Instagram to medium społecznościowe, które na stałe wpisało się w styl życia prawie jednej...

HR Business Partner – rola, wdrożenie, przyszłość

Stanowisko HR Business Partnera jest obecne w coraz większej liczbie firm, a zapotrzebowanie na...

Agile w HR? – kilka inspiracji do bycia zwinnym

Agile, Scrum, Kanban, Aglile Coachowie i Scrum Masterzy – mam wrażenie, że szeroko pojęta...

Jak nie rozstawać się z pracownikiem (kiedy on/ona decyduje...

Odejście z pracy może być ważnym elementem personal brandingu pracownika, ale i employer brandingu...

Sprawdź wszystkie kategorie!

Comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj