5 książek, które każdy manager w branży IT powinien znać

Ludzie przychodzą do firmy, a odchodzą od szefów. Niby jest to frazes, ale mam wrażenie, że bardzo często rzeczywiście tak się dzieje. Szczególnie w IT kwestia leadershipu jest mocno złożona. Często liderem zespołu zostaje osoba najmocniejsza merytorycznie, a wtedy… zaczynają się schody. Nie każdy jest urodzonym managerem, czasem potrzeba wielu godzin szkoleń i samodoskonalenia. No właśnie… Dziesiątki godzin spędzonych na rozmowach z managerami w branży IT uświadomiły mi, że jest to grupa, która chce się rozwijać. Oczywiście w swoim stylu – pracując na konkretach, faktach, liczbach, z możliwością zaplanowania efektów. Książek dla osób posiadających zespoły są setki. Którą wybrać ma manager i to pracujący w branży IT? Choć znam wiele tytułów, stworzenia listy nie chciałam podjąć się sama. Nie pytałam również o zdanie innych HRowców. Planując ten wpis chciałam, aby rekomendacji udzieliła osoba, która przeszła pełną ścieżkę, wie, czym operacyjnie zajmują się osoby w jej zespole, sama przez lata zdobywała wiedzę, i od lat z sukcesami zarządza zespołem. Na szczęście nie musiałam długo szukać – podczas jednej z rozmów dowiedziałam się, że jeden z członków zarządu Billennium (notabene do spraw produktów) uwielbia czytać książki. Piotra Aftewicza znałam od strony managerskiej, ale ta informacja pozwoliła mi dodać dwa do dwóch i poprosić go o stworzenie listy 5 tytułów, które poleca managerom. Oddaję zatem głos Piotrowi:

Szalenie trudno jest mi wskazać książki dla innych. Każdego z nas inspiruje, interesuje i motywuje inna historia. Każdy ma inny gust, dlatego poniższe książki to moja subiektywna lista tych, które na mnie odpowiedzialnym za sukces zespołu, zrobiły największe wrażenie. Dały najwięcej do myślenia i najbardziej popchnęły do działania.

SCRUM – Jeff Sutherland

5 KSIĄŻEK, KTÓRE KAŻDY MANAGER W BRANŻY IT POWINIEN ZNAĆ
źródło obrazka: enbook.pl

Powiedzieć, że SCRUM przejmuje w kontrolę nad projektami IT to nic nie powiedzieć. Ta niemłoda już metodyka pracy, na dobre zadomowiła się w świecie zarządzania.  Książkę polecam nie tylko tym, którzy są na początku przygody, ale przede wszystkim, tym którzy z tą metodyką już pracują. Każdy powinien przynajmniej raz w roku ją przewertować, żeby przypomnieć sobie jej ideę i skorygować to, w jaki sposób na co dzień prowadzi projekty i współpracuje w zespole.

Metoda Lean Startup – Eric Ries

5 KSIĄŻEK, KTÓRE KAŻDY MANAGER W BRANŻY IT POWINIEN ZNAĆ
źródło obrazka: lubimyczytac.pl

Wspaniała historia o tym, jak produkować. Tak naprawdę nieważne co tworzymy. Oprogramowanie, samochody czy lodówki. Wiele zasad jest zbliżonych, a Eric Ries doskonale opowiada o tym, jakich błędów nie popełniać i czym kierować się na co dzień. Zagadnienia takie jak MVP, duża partia, eksperyment czy sprzężenie zwrotne są nie tylko bardzo przystępnie wytłumaczone, ale podparte również wieloma ciekawymi przykładami. Pozycja zarówna dla liderów tworzących swoje organizacje, jak i dla tych, którzy chcą poprawić funkcjonowanie tych o ugruntowanej pozycji.

Filozofia Kaizen – Robert Maurer

5 KSIĄŻEK, KTÓRE KAŻDY MANAGER W BRANŻY IT POWINIEN ZNAĆ
źródło obrazka: lubimyczytac.pl

Nie będę ukrywał, że wiele zachowań Japończyków jest bliskie mojej naturze. Ogólny szacunek do drugiej osoby czy poświęcenie w wynoszeniu swoich umiejętności na poziom mistrzowski, to tylko początek wspólnego spojrzenia na świat i tego, w czym ta kultura mi imponuje.

To jedyna pozycja w tym zestawieniu, która tak bardzo dotyka również sfery prywatnej. Opowiada ona o tym, w jaki sposób działa ludzki mózg i jak go delikatnie oszukać, aby zmiany, które chcemy wprowadzić były mniej bolesne ale przede wszystkim zostały zasiane na lepiej przygotowanym gruncie, dzięki czemu trwalsze. Książka dla wszystkich, którzy potrzebują wsparcia w miękkiej części zarządzania zespołami.

Rework – Jason Fried oraz David Heinemeier Hansson

5 KSIĄŻEK, KTÓRE KAŻDY MANAGER W BRANŻY IT POWINIEN ZNAĆ
źródło obrazka: lubimyczytac.pl

Książka o tym czy i dlaczego arogancja popłaca. Potraktuj proszę określenie arogancja jako moją subiektywną opinie o tym, w jaki sposób wypowiadają się Autorzy. Bardzo ciekawa I pouczają historia twórców jednej z najpopularniejszych aplikacji do zarządzania zadaniami w projekcie. Są wyjątkowo stanowczy w swoich poglądach, ale swoje tezy podpierają faktami i wynikami z działalności. Wiele z uwag o tym jak tworzyć produkty zapadło mi w pamięć, a kilka z nich zastosowałem w swojej codziennej pracy.

Leaders eat Last – Simon Sinek

5 KSIĄŻEK, KTÓRE KAŻDY MANAGER W BRANŻY IT POWINIEN ZNAĆ
źródło obrazka: enbook.pl

Dziś to już prawie legenda. Na konferencji ABSL w 2018 roku swoim wystąpieniem porwał tysiące osób. Absolutny król wystąpień publicznych, błyskotliwy i w grzeczny sposób zadziorny. Warto poznać jego spojrzenie na sposób zarządzania zespołem. Pierwszy powód jest taki, że facet ma w wielu sprawach rację, drugi, że potrafi to w fantastyczny sposób wytłumaczyć. Nie jest to książka z kategorii trenerów: Do it, teraz! To wyważone i bardzo profesjonalne spojrzenie na zarządzanie, a jednocześnie przedstawione przez człowieka, który ma niesamowitą charyzmę. W przypadku tej książki zachęcam do audiobooka czytanego przez Autora. Jego sposób narracji dodaje wiele do samej treści.

Na końcu dodatek. To już nie książka, a seria audiobooków. Może Ciebie tak i jak i mnie inspirują do działania biografię. To w nich często możemy dostrzec idee lub wydarzenia, które popychają do działania. Ponieważ czasu jest zawsze mniej niż potrzebujemy, szczerze polecam serię Łukasz Tomysa. Są to krótkie audiobooki przedstawiające ciekawe postaci ze świata biznesu i technologii. Każdy z nich wymaga od słuchacza od 4 do 6 godzin czasu, czyli jakieś 5 dni dojazdu do pracy ze słuchawkami na uszach. Cena niewielka, jak za możliwość poznania sylwetek Bezosa, Muska czy Porsche. Dla mniej jedną z ciekawszych historii była ta opisująca życie braci odpowiedzialnych za utworzenie marek Adidas i Puma. Historia wręcz filmowa. Gorąco polecam! 🙂

Piotrowi bardzo dziękuję za podzielenie się inspiracjami. Jeśli macie pytania do Piotra zachęcam do odwiedzenia jego profilu na Linkedin.

Może spodoba Ci się również:

A może to Cię zaciekawi?

HR Business Partner – rola, wdrożenie, przyszłość

Stanowisko HR Business Partnera jest obecne w coraz większej liczbie firm, a zapotrzebowanie na...

Jak zorganizować imprezę firmową? 5 rad (cz. I)

Bal karnawałowy, wigilia, obchody istotnych dla firmy rocznic, otwarcia nowych biur, integracja zespołów/ całej...

Entry interview – co to jest i dlaczego warto...

Onboarding od kilku sezonów jest na ustach wielu hr-owców. Zastanawiamy się jak go poprawnie...

5 Kont z Linkedin dla Ebowca i nie tylko...

Popularność Linkedina ciągle rośnie, a ilość treści, jakie możemy na nim znaleźć potrafi przytłoczyć....

Nowa rola biura w employee Experience

Jeszcze nieco ponad 2 lata temu mogliśmy słyszeć o kolejnych firmach, które decydowały się...

Targi pracy i co dalej? Czyli jak wykorzystać czas...

Liczba zaproszeń do wzięcia udziału w różnego rodzaju targach, meet upach i innych eventach...

Sprawdź wszystkie kategorie!

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj